Přeskočit na obsah

Systém pTRACK v ostrém nasazení při pátrání po ztracené osmileté holčičce

V okolí vrchu Čerchov se během rodinné hry v lese ztratila osmiletá holčička. Do hledání holčičky se zapojilo přes 800 záchranářů z Německých a Českých jednotek Integrovaného záchranného systému (IZS). Oblast, ve které se tato dívka ztratila byla velmi terénně složitá s nepřehledným lesním porostem, který omezoval příjem GSM a GPS signálu. Všechny tyto podmínky zvyšovali obtížnost pátrání, kdy byla důležitá každá hodina, protože dívce hrozilo podchlazení, a tedy i selhání životního systému.

Oblast, ve které se dívka ztratila byla zhruba dva kilometry od bavorského pohraničního města Waldmünchen. Podle získaných informací bylo na tuto pátrací akci využito několik set záchranářů, přibližně 115 pátracích a záchranných psů, nejmodernější technika jako například termovizní kamery, drony, trasovací systémy apod…

Ilustrační foto

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) řekl, že byla nezbytná i „trocha štěstí“ najít holčičku v tak komplikovaných podmínkách. „Při současných povětrnostních podmínkách by určitě nebylo mnoho času…“ řekl J. Herrmann, také na nej zapůsobilo úsilí pátracích sil a spolupráce bavorských a českých záchranných složek.

Rodina dívky vyrazila na hory o víkendu spolu s jejich šestiletým synem a devítiletým synovcem. Dívka se ztratila v pozdnějších nedělných hodinách při hraní si v lese a byla pohřešována celkem dvě celé noci. Nakonec byla nalezena místním hajným, a to dezorientována uprostřed lesa.

Náš trasovací systém pTRACK byl nasazen od začátku pátrání a dle dostupných informací si vedl na výbornou. Právě díky jeho citlivosti antén a funkci ukládání polohových dat na interní úložiště při ztrátě signálu GSM, byl pTRACK v těžce přístupném terénu se slabým až žádným pokrytím velice efektivní a spolehlivý. Zejména v zobrazování chybějících dat, které se po obnovení signálu GSM automaticky dokreslily a nahrály do mapového podkladu i do záznamu z operace. Díky této funkci měli pátrači k dispozici data o oblastech, které byly prozkoumány a které ještě nebyly. Kromě toho systém umožňoval živý přenos polohových dat z modulů v terénu na 3D mapový podklad v řídícím stanovišti ve kterém byla situace pečlivě monitorována a koordinována.